Eko jemy, nie marnujemy
Kontynuujemy rozpoczętą w 2018 roku kampanię „Jemy eko”, prowadzoną dla Polskiej Izby Żywności Ekologicznej. W edycji 2019 skupiamy się na ważnym problemie marnowania żywności, bo filozofia zero waste bliska jest idei rolnictwa ekologicznego.
Do marnowania jedzenia przyznaje się w Polsce aż 42% społeczeństwa, a w śmieciach rocznie ląduje 9 mln ton żywności. Celem kampanii jest nie tylko zachęcanie do sięgania po bardziej przyjazną dla naszej planety certyfikowaną żywność ekologiczną, ale także do racjonalnego nią gospodarowania, tak, aby zminimalizować marnowanie jedzenia.
Kampania skierowana jest do dwóch grup docelowych – producentów rolnych i dystrybutorów żywności oraz konsumentów. Wszystkie działania zaplanowane w ramach akcji – zarówno w media społecznościowych, jak i tradycyjnych mają za zadanie uświadamiać skalę problemu marnotrawstwa żywności oraz edukować, w jaki sposób możemy temu przeciwdziałać.
Według danych Eurostat każdy Polak marnuje 235 kg jedzenia rocznie, co w skali całego kraju daje 9 mln ton wyrzucanej żywności i plasuje nas na piątym miejscu w UE. Gospodarstwa domowe odpowiadają za ponad 50% zmarnowanego jedzenia, co ma konkretne przełożenie na finanse rodzin. W przypadku czteroosobowej rodziny wraz z wyrzucanym na śmietnik jedzeniem trafia ok. 200 zł miesięcznie.
Marnowanie żywności to problem etyczny, środowiskowy i finansowy. GUS szacuje, że mamy w Polsce 1,6 mln osób żyjących w skrajnym ubóstwie, a 9 mln ton żywności wyrzucanej na śmietnik pozwoliłoby wyżywić 2 mln ludzi. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że produkcja żywności pochłania wiele cennych zasobów, jak woda i energia, które również są marnowane, kiedy żywność ląduje na składowiskach odpadów. Te z kolei wytwarzają dodatkowy dwutlenek węgla, który w znacznej mierze przyczynia się do zmian klimatycznych. Cena, którą płaci za nasze marnotrawstwo środowisko, ma też swój konkretny wymiar finansowy. Koszt zmarnowanej żywności w Unii Europejskiej to ok. 143 mld euro rocznie, z czego na Polskę przypada ok. jedna dziesiąta, bo tyle produktów żywnościowych wyrzucamy co roku na śmietnik.
Najwięcej jedzenia marnotrawimy jako konsumenci, w naszych domach i lodówkach. Jeśli chcemy zmniejszyć skalę problemu marnotrawstwa jedzenia i wyrzucania do kosza pieniędzy, zmiany powinniśmy zacząć od siebie. Dlatego w naszych działaniach skupiliśmy się na podpowiadaniu Polakom prostych sposobów, które łatwo wdrożyć i stosować podczas zakupów, przechowywania żywności i gospodarowania nią.
W ramach kampanii została zaplanowana realizacja szeregu działań o charakterze edukacyjnym, w tym m.in.: video content marketing, social media, influencer marketing, media relations oraz obecność na targach i wydarzeniach branżowych.