Pobiliśmy pierwsze eko-rekordy!

Agnieszka Oryszczyn / Project Manager

Pierwsza edycja kampanii „Przestaw się na eko – szukaj Euroliścia” przypadła na wyjątkowo wymagający czas dla rynku żywności ekologicznej. Z jednej strony pandemia COVID-19 rozbudziła zainteresowanie produktami BIO, ale z drugiej – wojna w Ukrainie i rosnąca inflacja spowodowały niepewność oraz spadek dynamiki sprzedaży. Mimo tych wyzwań udało nam się odbudować zaufanie do rynku eko i przyczynić się do wzrostu jego wartości o 50 mln euro w Polsce. Szacujemy, że aż 10% tej kwoty to efekt naszych działań promocyjnych!

Eko-bilans działań

Celem kampanii było uświadomienie konsumentom, dlaczego warto wybierać certyfikowane produkty i jak odróżnić prawdziwe BIO od tzw. ekościemy. Postawiliśmy na szeroką edukację i promocję w różnych kanałach. Efekty?

  • 1,5 tysiąca publikacji, z czego blisko 600 cytowało nasz komunikat dotyczący tzw. ekościemy
  • Konferencja prasowa z udziałem ekspertów przyciągnęła 72 uczestników online, a transmisja na Facebooku osiągnęła ponad 5 tys. wyświetleń
  • 60 artykułów SEO na stronie przestawsienaeko.eu wygenerowało 40 tysięcy odsłon
  • Posty na Facebooku i Instagramie dotarły do 6,1 mln użytkowników
  • 102 mikroinfluencerów zainspirowało przepisami blisko 5 milionów obserwujących
  • Rozmowy z właścicielami gospodarstw ekologicznych, przedstawicielami specjalistycznych sklepów i ekspertami ds. żywienia posłużyły jako materiał do 12 filmów wideo, które łącznie osiągnęły 60 000 wyświetleń w SOME
  • Obecność w programach kulinarnych! Kampania pojawiła się w „Onet Rano od Kuchni” oraz „Pytaniu na Śniadanie”, gdzie kucharze przygotowywali dania z certyfikowanych produktów bio, docierając do setek tysięcy widzów.

Czy Polska ma eko-potencjał?

Tak, ale wciąż nam daleko do Europy Zachodniej. Średnie roczne wydatki na żywność ekologiczną w UE wynoszą ok. 100 euro na osobę, podczas gdy w Polsce to zaledwie 8 euro. Główna bariera? Cena. Nasze badania pokazały, że to właśnie koszt produktów BIO jest główną przeszkodą w ich zakupie. Mimo to ekotrendy rosną w siłę, zwłaszcza wśród millenialsów i pokolenia Z, które cenią naturalny skład i zwracają uwagę na dobrostan zwierząt oraz wpływ produkcji na środowisko.

Już wkrótce startujemy z drugą edycją kampanii – „Przestaw się na eko – szukaj Euroliścia 2”. Kolejne działania, jeszcze większy zasięg i jeszcze więcej eko-wiedzy dla konsumentów!

Kategoria: Kampanie edukacyjne

Udostępnij:

Tagi

#bio #content #eco #euroleaf #Euroliść #green #media #organic #reklama #rynek spożywczy #sem #seo #social #spot #sustainability #wideo #zdrowie #żywność