Agnieszka Oryszczyn /
Account Manager
W jaki sposób przekonaliśmy Polaków, że codzienne spożywanie nawet do 5 filiżanek kawy to nie tylko dawka energii i porcja przyjemności, ale także inwestycja w zdrowie?
Komunikacja zasilana przez dowody naukowe zgormadzone w ramach programu edukacyjnego „Kawa i zdrowie” pomogła nam obalić wiele kawowych mitów. W mediach ogólnopolskich, zdrowotnych i poradnikowych trudno dziś o publikacje, które stwierdzałyby, że kawa wypłukuje magnez czy podnosi ciśnienie. Zachwalane są za to jej prozdrowotne właściwości, które pomagają uniknąć ryzyka wielu chorób cywilizacyjnych i stają się przepustką do długowieczności. Przy okazji Międzynarodowego Dnia Kawy, przypadającego rokrocznie na ostatnie dni września, z przyjemnością śledzimy liczne artykuły, które wzmiankują popularyzowane przez program „Kawa i zdrowie” walory malej czarnej.
Efekty te ośmieliły nas do tego, by zrobić drugi krok – pokazać, że kawę można traktować jako prawdziwe superfood.
Superfood to pojęcie odnoszące się do produktów, które spełniają naukową definicję żywności funkcjonalnej. Muszą one być częścią codziennej diety i posiadać udowodniony naukowo korzystny wpływ na organizm przewyższający zwykły efekt odżywczy. Kiedy myślimy o takich produktach, na ogół przychodzą nam na myśl jagody goji, jarmuż czy awokado. Jednak kawa, przez długie lata traktowana głównie jako „pobudzacz” w walce z zmęczeniem, także w pełni zasługuje miano superżywności.
Liczne badania potwierdzają, że kawa będąca jednym z najbogatszych źródeł antyoksydantów, chroni układ krążenia, zapobiega rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych, ma znaczenie w profilaktyce nadciśnienia, cukrzycy typu 2, stłuszczenia wątroby oraz niektórych nowotworów. Pozytywnie wpływa również na kondycję psychiczną – zmniejsza ryzyko depresji, poprawia nastrój i funkcje poznawcze.
Tak, tak, wiemy – możemy tak wymieniać bez końca, ale jesteśmy pewni swego, tym bardziej że wspierają nas tacy specjaliści jak, prof. Mirosław Jarosz, dr Regina Wierzejska czy prof. Artur Mamcarz.
A hasło „kawa to superfood” wciąż zyskuje na popularności w mediach – w ciągu ostatnich 6 miesięcy pojawiło się w ponad 150 artykułach w prasie kolorowej i poradnikowej.
Kategoria: Public relations